O skupině

Co děláme

Rekonstrukce historických bitev doplněné dobovými trhy jsou vedle šermířských, divadelních, pěveckých a lektorských představení nedílnou součástí činnosti skupiny historického šermu Páni z Kolína a to již více než dvacet let.

V současné době má skupina 10 stálých členů včetně dívek. Rozsah působení skupiny je od antiky přes barbary a gotická vystoupení, až po období třicetileté války, napoleoniky a od roku 2014 i 1. světové války.
Díky tomuto rozsahu se skupina již několikrát účastnila prestižních zahraničních vystoupení.
Od roku 1995 pořádá SHŠ Páni z Kolína pravidelně rekonstrukce historických bitev na místní jízdárně.

I díky těmto aktivitám vstoupila skupina do povědomí místního obyvatelstva a její působení se rozrostlo také na maturitní plesy, stafáže všeho druhu, nebo podnikové večírky.
Pokud je to jen trochu možné, snažíme se co nejvíce spolupracovat se školami v Kolíně a nejbližším okolí.

Pořádáme proto po dohodě s jednotlivými školami poznávací procházky po Kolíně, popřípadě navštěvujeme jednotlivé školy s programem nazvaným „Vývoj zbraní“, ve kterém se dětem snažíme názorně ukázat na vystavených zbraních, jak se měnily a používaly s postupem let.
Již několik let také před každou naší historickou bitvou, pořádáme ve školách výtvarné soutěže na téma dané bitvy, a vyhodnocujeme nejlepší dětské práce volnými vstupenkami na bitvu. Pro všechny kdo o nás chtějí vědět ještě více jsou tu nyní tyto internetové stránky.

 

Jak to všechno začalo

foto-o-skupine5 foto-o-skupine4 foto-o-skupine3

Historický šerm se do podvědomí veřejnosti dostal už v polovině 60 let 20. století. V té době působil v obci Veltruby u Kolína amatérský divadelní spolek. V jeho repertoáru byly klasické historické hry, kterými divadelníci bavili sebe i sousedy z okolních vesnic. Jedním z nadšených ochotníků byl i pan Miroslav Horáček ( nar. 1944). Jeho syn Miroslav (nar. 1971), nezdědil ani tak ochotnické sklony, avšak historické kostýmy a militarie vůbec mu učarovaly. S vojáčky a později na vojáky si hrál snad každý malý kluk, ale Miroslavu Horáčkovi tato vášeň vydržela až do doby, kdy se stal vojákem československé armády. Již v době své “služby vlasti” měl možnost nahlédnout do zákulisí historických bitev a to například v roce 1990 na Slavkově. Po návratu z vojny se Mirek přestěhoval do Kolína, kde z velkého nadšení a nemnoha zkušeností založil skupinu historického šermu Páni z Kolína. To se psal rok 1991. K Mirkovi se přidalo pár dalších nadšenců a tato skupina v historických kostýmech od té doby vyrážela každoročně na setkání šermířů a rekonstrukce historických bitev.V roce 1995 dozrálo rozhodnutí jednu takovou “bitvu” uspořádat i v Kolíně a od té doby místní občané i návštěvníci mohou nahlédnout do historie v podání kolínských šermířů každoročně.

foto-o-skupine2 foto-o-skupine